South Central Chapter Inductees

  • 1980 – Robert J Beard; Wilbur Davis; John H. Frederick, Jr.;Maurice Heckler;Kenneth R Millen; Dr. Robert Mitten; Lowell Schlichter.
  • 1981 – Clyde L. Barnhart; David B. Eavenson; George S. Forney; Marshall R. Frey; Vaden P. Richards; Clyde G. Washington.
  • 1982 – William P. Conrad; Hyman Godstein; Stanley Q. Morgan; Samuel Padjen; Roy C. Shields.
  • 1983 – George L. Bowen, Jr.; Jacob Corwell; Glenn M. Flegal; S. Edouard “Cap” Grenier; James R. Martz; Charles A. “Bus” Peters; Samuel Galen Warren.
  • 1984 – John W. Bay; Eugene M. Haas; J. Maclay Kelley; Frank Noonan; Steve Padjen; Don Seibert.
  • 1985 – Percell “Bud” Ecker; Albert J. Murtoff; Robert W. “Bing” Natcher; Joseph P. Pitman, Jr.; Harold L. Reese; Paul E. Shull.
  • 1986 – Dr. V. Thomas Crist; A. G. Ealy; Virginia D. Fickel; Robert Hulton; Ralph “Jesse” Stoll; Donald “Mike” Waters.
  • 1987 – Gwendolyn Baker; Donovan D. Bream; Benjamin D. James; Grace C. Kenney; Charles Albert “Bud” Musselman; Joseph J. Myers; Thomas D. Zullinger.
  • 1988 – William “Spider” Corman; Cameron Dunn; John Thomas Flaherty; George Gottshall; James Norman “Snapper” Rines; Howard G. Shoemaker; John W. “Bull” Stoner.
  • 1989 – Kathleen White Barber; Ellis “Jake” Diviney; John “Jack” Roddick; Barney Williams.
  • 1990 – Robert A. Adams; Dick Darr; Kathy Heinze; Robert A. Hollen, MD.; Merle “Doggie” Leisher; Richard W. McFadden.
  • 1991 – George Bogar; Gene Evans; George “Soapy” Hart; Ellis McCracken; Marvin Overcash.
  • 1992 – Albert D. Bemiller; Lois G. Bowers; George W. “Orp” Leisher; Thomas G. Stouffer; Lee Ann B. Wagner.
  • 1993 – David A. Dolbin Jr.; John “Jack” E. Emanuel; Ray R. Reider; Robert W. Weaver; John C. Whitehead.
  • 1994 – Robert B. Kenworthy; Andrew Lentvorsky; Barry Allen Mummert; William G. Rowe; Ross H. Sachs.
  • 1995 – Emerson “Drom” Dromgold; Dr. William W. Seibert; Carl F. Barger; William R. Minnick; Dr. James Prescott.
  • 1996 – Edward J. Dowd;  Dr. Richard E. Eckert; Wilbur J. Gobrecht; George E. Lawrence;  Sal
  • 1997 – John D. (Jack) Bream; Thomas D. Brookerns; Don W. Eyer; John L. Rishel; Charles A. Sherman; Charles R. Stringfellow.
  • 1998 – Joe Bierly Jr.; Gloria Krug Bortell; Barry M. DeBolt; Robert D. Leisher; Leonard A. Plantz.
  • 1999 – Sterling R. Brown; Richard M. Burkholder; Joseph G. Duchame; John E. Gastley; Bob Thomas.
  • 2000 – Gareth V. “Lefty” Biser; James G. Bowers; David M. Heckler; William H. “Bill” Palmer Sr.; John T. Toggas.
  • 2001 – Richard George; Charles Meminger; Luther Palmer; Floyd “Whitey” Rightmire; Merle “Dutch” Seibert.
  • 2002 – Benjamin Banks; Francis “Chubb” Brady; Nelson Fox; Wayne Henry; Ken Katusin; Amie Leisher.
  • 2003 – Tom Cook; Tim Cook; David B. Eavenson Jr.; Rodger Goodling; Jim Pribula.
  • 2004 – James Dooley; Steve Heckler; Wes James; Gary L. Shank; Harold Travis.
  • 2005 – Julie Bowers Glavin; James Heilman; Dr. Frank Noonan; William Sterner; James H. Thomas.
  • 2006 – Jack Conner; Terry L. Conover; Louisa Etter; David Lebo; Donald N. Miller.
  • 2007 – John Alosi; Richard Heckman; Dennis Shank; Walter Vogelsong; Gerald Wilson.
  • 2008 – Dennis Frew; Paul “Pete” Lehigh; Jack Mull; Richard Ocker; Steve Oldt.
  • 2009 – Tom Carroll; Lee Castles; Robert Eavenson; James Ellingsworth; Jane Goss; Bertie Landes; Robert Wood.
  • 2010 – Bobby L. Davis;  James “Junie” Noel;  William ” Rocky” Rees;  Gerald Steger; Walter J. Whitehead.
  • 2011 – Bill Bixler; Bob Brookens;  Ralph Dusman;  Ruth Dusman Fretwell Bruce;  Billy Owens; Howard Strawmyre.
  • 2012 – Dee Cross; William Davidson; Scott James; Kristin Furness; Michael Owens; Scott Shank; Dr. Robert Shank; Ed Sweeney.
  • 2013 – Tim Bream; Darwin Breaux; Edmund “Ted” Lesher; Les Poolman; Barry Purvis; Sharon Leidy Todd.
  • 2014 – Brad Cashman; Pat Dieter; Donna L. Grist; Averell Harris; Bard Rupp;  Tony Winter.
  • 2015 – Anthony Cleary, Football; Ronald “Ben” DeShong, Softball Coach; Don Folmar, Football; Allen R. Peffer, Track; Thomas Cook Robertson, Jr., Golf; Larry Rydbom, Football
  • 2016 – Dr. John E. (Jack) Benhart, Basketball; Donald (Don) Nichter, Cross Country & Track Coach; William H. Owens, Football; Gerald B. Schwille, Director of Athletics; Steve Spence, Marathon; Barry Streeter, Football Coach